Szervezeti szupervízió

A szervezeti szupervízió lehetőségei, céljai

A szupervízió hatékony eszköz a szakmai, hivatásbeli megerősödésre, jobb működésmódok találására mind a munkatársak, mind a csapatok számára. Nagyon erős eszköz szervezeti változások tartóssá tételéhez!

1. A szervezet és munkatársai FEJLESZTÉSÉRE:

  • Egyének fejlesztésére, vezetésre alkalmasságának fokozására, valamilyen speciális szerepre (pl. mentori szerepre) alkalmasságának  javítására. Általában egy, az illetőnek nehézséget okozó szerepre alkalmasabbá fejlesztésére.
  • Csapatok működésének tudatosítására, az odatartozás alaposabb megélésére. A csapat szervezetbe illeszkedésének javítására, visszatérő elakadásaik, rossz működésük miértjeinek feltárására, hogy el tudják kerülni ezeket. Példa: szellemi tevékenységet végző csapatokban (ezek szoros kontrolling helyett, inkább  bizalmi alapon, megállapodások útján működnek) nagyobb szükség van a csapat szintű reflexióra, szupervízióra.
  • A szervezeti tanulás, ill. a tanuló szervezetté válás folyamatának kísérésére. Miután a szupervízióban az alap működés a reflexió, magától értetődik, hogy különösen alkalmas a szervezeti tanulási folyamat kísérésére, mélyítésére.

2. Önálló használata szervezet vagy szervezetrész átfogó STABILIZÁLÁSÁRA:

  • A szupervízió egy kiszámíthatatlanul változó (VUCA) környezetben stabilizáló, reziliencia növelő eszköz. Emeli a működés tudatosságát, javítja a szervezet rugalmas válaszadó képességét, ezzel növelve a szervezet stabilitását, biztonságát. A szupervízióval sok esetben megelőzhető, elkerülhető, hogy transzformatív szervezetfejlesztésre kerüljön sor.     
  • A szervezet alacsonyabb szintjein: Ha a szervezet egységei és munkatársai reflektálnak magukra, akkor egy (akár radikálisan) változó szervezetben is meg tudják tartani cselekvőképességüket. Mindig vannak olyan munkatársak, szervezeti egységek, melyek nehezebben követik a szervezeti, technológiai, stb. változásokat, a vezetésnek mégis szüksége van rájuk. A vezetés a szupervízióval segítheti hatékony működésüket, javíthatja biztonság érzetüket. Ezzel nő a szervezet megtartó képessége.
  • A szervezet válságos helyzetében a kulcsemberek rezilienciájának, cselekvőképességének fokozására, hogy az egész szervezet stabilabban működjön, túlélési esélye növekedjen.

3. Szervezeti VÁLTOZ(TAT)ÁS KÍSÉRÉSÉRE:

A szupervízió ebben az esetben egy change management eszköz, ami 

3.1. lágyabbá, mégis intenzívebbé teszi a változást:

  • A szervezet vezetése és a külső, változásvezető tanácsadó bevonnak egy szupervizort is a szervezetfejlesztési munkába. Így a változtatás közben pontosabban tudják, hogy "most éppen hol tartunk", mennyire befogadható a változás, a haladási sebesség, stb. az egyének, szervezeti egységek számára, a változtatás után mekkora lesz a visszaállás veszélye, mit tegyenek ennek elkerülésére. 
  • Könnyebben tudnak változásvezetési taktikát módosítani, hiszen több információjuk van a változásban lévő szervezet állapotáról.
  • Elhatározottságot mutat a vezetés részéről a munkatársak felé: a változásban lévő állomány érzi, hogy 1. a szervezet vezetésének mély, intenzív változásra van igénye, 2. hogy kísérve van, törődnek vele az úton, 3. a szupervízió mélyen megmozgatja a szupervizáltakat, így a szervezetben állandóan téma maga a változási folyamat, és hogy éppen hol állunk benne. 
  • A szupervízió tehát megvalósítja a változásvezetési kommunikáció jelentős részét: a vezetés alaposabb képet kap a helyzetről, az állomány a vezetés szándékáról, az állomány a saját állapotáról, a szervezet tagjainak és egységeinek tudatossági szintje általában is emelkedik az egész szervezettel kapcsolatban, aminek intenzív szervezeti kultúra fejlesztő hatása van. 

3.2. Lewin-féle visszafagyasztó eszközként működik: 

  • Természetessé, ösztönössé teszi az új működési módot, így a változtatás utáni visszaállás nem következik be.
  • A csapatoknak, egyéneknek segít, hogy megtalálják a kapcsolódási pontjukat az új gondolkodásmódhoz, és az új módon egymáshoz, tudatosítja a változás lényegét, az egyén változáshoz való viszonyát.

Elérhetőségeink

Minden jog fenntartva © Dr. Rónay Miklós és Fehér-Makó Alida, 2024